Ağrı Vefa Spor’dan Hayırlı Olsun Ziyareti

Umurbey Recep Tayyip Erdoğan stadında oynadığı Harmancıkspor maçını 18 – 0 kazanan Vefaspor şampiyonluk kupasını federasyon temsilcisi Telat Tepe’nin ellerinden alarak 1. Amatör Küme, 1. Grup şampiyonluğunu tescilledi. Ataşbak, gelecek sezon Bölgesel Amatör Ligi’nde mücadele edecek olan Vefa Spor’un başarılı yerlere geleceğine inandığını söyledi. Olursa Vefa şampiyon olacak, kaybedersek Mehmet Sütçüoğlu kaybedecektir. Ben takımı profesyonel liglere çıkartırım ancak Mehmet Sütçüoğlu şu kadar da borç bıraktı dedirtmem. Bu durumun doğal sonucu ise herhangi bir futbol liginde mücadele eden ilk Türk takımı olma ayrıcalığına sahiptir. Türk bayrağı’nın renklerinden esinlenerek seçilen bu renkler, dönemin yönetimi tarafından kuşkuyla karşılanmış ve futbolcular sıkı bir takibe alınmışlardır. Beş kez arka arkaya Final Four’a (2015, 2016, 2017, 2018, 2019) kalarak da Türk basketbolunda bir rekor elde etmiştir. Ama bizim misyonumuzda böyle bir şey olmaz. Ama bugün Fenerbahçe, Türkiye’nin tesis zengini. Vefa benim sevdam ama Beşiktaş benim aşkım. 1872 yılında kurulan Vefa Lisemiz, 150’nci dönem mezunlarını verecek. “Suhulet” 1871 yılında Üsküdar – Kabataş arasında çalışmaya başladı. 1997-98 sezonu başındaki Türkiye Spor Yazarları Derneği Kupası’nın son maçında Fenerbahçe’yi 4-2 yenen Galatasaray, sezona bu hazırlık turnuvasını kazanarak başladı. 10 gün sonra, 26 Ağustos günü Türkiye Spor Yazarları Derneği Kupası’nda oynadıkları karşılaşma Galatasaray’ın 3-0’lık galibiyetiyle sona ererken; takım daha sonradan turnuva şampiyonluğuna da ulaştı.

Sonradan padişah, yeni yapılan Dolmabahçe Sarayı’na taşınınca saray, uzun bir süre bakımsız bırakıldı. Bunları yaparsak Vefa’yı çok kısa bir süre içerisinde çok şeyler başarırız. Yıllarca Vefalılar’dan bir şeyler istemişler, insanlar da vermemek için kaçmışlar. Yapılmayacak şeyler de değil. Bu Vefa’ya özgü değil sadece. Vefa benim sevdam. Vefa’ya nasıl küseriz? Vefa Stadı Aralık’a kadar kapalı! Bu sene bal liginde mücadele edecek takımımızın yanı sıra,bayan basketbol takımını da kurarak şehrimizin çocuklarına farklı dünyalar ve farklı özverilerin kapılarını sonuna kadar aralamayı istiyoruz. Kadın yöneticimizin sayısı arttıkça, biz organize ederiz dedikleri anda kadın futbol takımını da kuracağız. Futbol o nedenle gerçekten hepimizin geleceği için çok değerli anlamlı ve değerli bir yer taşımaya devam edecek. Bu futbolcularda millî takımda oynama veya Şampiyon Kulüpler Kupası, Kupa Galipleri Kupası ve UEFA Kupası’na katılan kulüplerde son bir yıl içinde en az üç defa yer alma şartı aranmaktaydı. 21 Ocak 1973’te, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından gazeteci Hasan Tahsin adına ortaya konan kupa için iki ekip İzmir Atatürk Stadyumu’nda karşı karşıya geldi. Grubunda bütün maçlarını kazanan Beşiktaş, finalde diğer grubun birincisi Darüşşafaka ile karşı karşıya geldi.

12 Ağustos günü Erzurum’da, Kâzım Karabekir Stadyumu’nda oynanan karşılaşmayı Umut (2) ve Selçuk’un golleriyle 3-2 kazanan Galatasaray, 12. kez bu kupayı müzesine götürmüştür. Geceniz olur. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda ücretsiz bir yat gezisi düzenlemeyi düşünüyorum. 25 Ağustos 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 4 Haziran 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Kaynak: Beşiktaş’ın Avrupa kupaları tarihi Golcüleri 20 Ekim 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 20 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. 13 Nisan 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 30 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Alibeyköy Barajı havzasında DSİ tarafından 1974 yılında tahsis edilen Vefa Ormanı’na her yıl Nisan ayının ilk Pazar günü Vefalılarca fidan dikilir. Vefa bizim için bir yaşam tarzı. Biz, hedeflerimizi ve planlarımızı bugüne kadar yeri gelmiştir takımı kümede tutmak için, yeri gelmiştir armanın sahada olması için yapmışızdır. Sportif başarıları sağlamaya başladıkça, camia sahada gurur duyacağı bir takımı görmeye başlayınca, altyapılardaki pırıl pırıl çocukları görmeye başladıkça bu proje yapılır.

Ben üzülmüyorum. Vefa’yla gurur duyuyorum. Ben 9 yaşımdan itibaren futbol seyrediyorum. Aşağı yukarı 50 senedir iyi bir futbol seyircisiyim. Eski-yeni futbolcularımız, okuldan mezun öğrencilerimiz, eski yöneticilerimizi bir araya getirerek camianın kaynaşmasını hedefliyoruz. Önemli olan aile içerisinde olması, aidiyet duygusunu hissetmesi ve o camianın bir parçası olarak devam ederek verimli olmasıdır. Camianın Vefa’nın arkasında durması, herkesin üzerine düşeni yapması lazım. Bu Vefa’nın büyük bir şansı, bence bu şansı değerlendirmeleri gerekiyor. Haçlılar tarafından; Dördüncü Haçlı Seferi’nde 1204 yılında ele geçirilen şehir yağmalandı; halkın büyük çoğunluğu şehirden kaçtı; yoksul ve enkaz içinde bir kente dönüştü. Ancak 337 yılında İmparator I. Konstantin’in ölümüyle kentin adı, onun şerefine “Konstantin’in kenti” anlamına gelen Konstantinopolis’e (Yunanca: Κωνσταντινούπολις, Kōnstantinoúpolis, Latinceleştirilmiş: Constantinopolis) çevrildi. Kentin başkentlerine yakın liman konumu, Lidyalıları Smyrna’ya çekmiştir. 16. yüzyıl sonlarına kadar daha ziyade İstanbul’a ve iç piyasaya mal temin eden bir liman olarak görülmektedir. Karagümrük’ün unutulmaz siması Muhtar Bey’in büyük çabası sonucunda gençler aralarında topladıkları para ile İşkembeci Malik Sokağı’nda bir lokal temin ettiler.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler: