U18’de Finalist Adana Vefaspor

Adana Vefaspor uzatmalarda bulduğu gollerle maçı 3-1 kazandı. Beşiktaş, İstanbul Ligi’nde ikinci şampiyonluğunu 1933-34 sezonunda kazandı. Bu kararın ardından Beşiktaş, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) başvurmuştur. Aynı yıl bir yıllık bir çalışmanın ardından kariyerinin ilk uzunçaları olan 2023’ü yayımladı. 4’ncü dakikada Miguel Crespo’nun attığı golün ardından toplamda 8 maçın ardından Fenerbahçe maçı kazanmış oldu. Twist’ten Rock and Roll’a dönen Barış Manço’nun kayıt şartları da iyileşmiş oldu. Öte yandan Destan, Manço’nun “Etc.” grubuyla yıllar önce kaydettiği “Gelinlik Kızların Dansı” gibi temalarla zenginleştirilerek 1975 sonlarına doğru bambaşka bir şekil alacaktı. Beykoz Spor Kulübü Türkiye’de bir kez Adalet’in bir kez de Beykoz’un kazandığı 200 kiloluk 2 mt.’lik Atatürk Kupası’nın da sahibidir. Türk Futboluna Üstün Hizmet Ödülü’nün sahibi olan eski Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat, “Bu ödül beni çok gururlandırdı. Gönül vermiş olduğum kulübüme elimden gelmiş olduğum kadarıyla hizmet ettim. Fenerbahçe başkanıyla ahbaplık ettim diye bana kızan Galatasaraylılar var. Biz rakibiz, düşman değiliz ki. Galatasaray-Fenerbahçe rekabeti olmasa sporun heyecanı olmayacak.” dedi.

Ömer Telhan, Abdullah Alpaslan, Yunus Emre Turan ve Furkan Kılıç, attıkları gollerle şampiyonlukta pay sahibi oldular. Türk sporunun asırlık çınarlarından Vefa’nın yönetim kurulu üyesi Ömer Saltuk Toksoy, amatör futbolda yepyeni bir anlayışa ihtiyaç olduğunu söyledi. 1967’de Hollanda’da geçirdiği bir kaza yüzünden dudağında bir yarık oldu ve bıyık bırakmaya başladı. Ancak Fransız bir müzisyenin Barış Manço’nun aksanını beğenmediği için onun plağının çalınmasını yasaklaması Barış Manço’yu derinden etkiledi ve Avrupa kariyerini sona erdiren nedenlerden biri oldu. 1976’nın Mart ayında dünya çapında bir firma olan CBS ile anlaşan Manço, Baris Mancho ismiyle lanse edileceği ve Avrupa pazarına yönelik olarak tamamen İngilizce şarkılardan oluşacak olan proje için 1976 yılının sonuna kadar Kurtalan Ekspres ve 30 kadar Belçikalı müzisyen ile 4 kadın vokalistten oluşan Georges Hayes Orchestra’nın eşliğinde dönem teknolojisinin tüm olanaklarını kullanan bir stüdyoda -Belçika’da- çalıştı. Şehrin sahip olduğu en yüksek çok katlı ofis ve konutlar, Avrupa Yakası’nda bulunan Levent, Mecidiyeköy ve Maslak semtlerinde toplanmıştır. Manço’nun daha önceki Saykodelik rock ya da yakın dönemdeki Anadolu kökenli şarkılarından çok farklı olarak ilerici rock denecek bir tarza sahip beş parçadan oluşan 13 dakikalık Baykoca Destanı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına yazılmış senfonik bir eser olan 10 dakikalık “Kayaların Oğlu” ile “2023” ikilisi gibi destansı eserlere sahip sıra dışı bir albüm olarak sanatçının diskografisinde yer aldı.

ABD’li heykeltraş Jeff Koons’un «Tavşan» heykeli, 91,1 milyon dolara alıcı buldu ve yaşayan bir sanatçıya ait en pahalı eser olarak rekor kırdı. Terhisine az bir süre kala Harbiye Orduevi’ne atandı. Babasıyla birlikte sık ev değiştirdi ve Cihangir’de, Üsküdar’da, Kadıköy’de ve kısa bir süre için Ankara’da yaşadı. Bu EP Türkiye’ye geldiğinde radyocular Manço’yu Fransız bir sanatçı olarak düşünüp sundular. Belediye desteği olmayan bir kulübün 1 Milyon TL gibi harcama yapması hiç mi mhiç mümkün değil. Çorum Vefaspor okulu adına kulüp Başkanı Ferhat Arıcı da yaptığı konuşmada kendilerini misafir ederek yakınlık gösteren Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Yıldız ve Bağcılar Belediyesi Eski Başkanı Feyzullah Kıyıklık’a teşekkür etti. Aynı maçla ilgili olarak daha sonradan Bursaspor’un yaptığı başvuru da takım lehine sonuçlandı ve sezona 2. Lig’de başlayan Bursaspor da 1. Lig’de kaldı. Soulac sayesinde Fransızcasını ilerletti ve yaptığı besteleri değerlendirme imkânı buldu. Henri Salvador, Barış Manço’nun Fransızcasını ve fazla kilosu nedeniyle dış görünüşünü yetersiz buldu ve anlaşma yapamayan Manço, Belçika’daki abisi Savaş Manço’nun yanına gitti. Manço’nun Liège kentinde eğitimine devam etmesi nedeniyle yaz aylarında bir araya gelebilen topluluk üçüncü 45’likleri Bebek / Keep Lookin’le birlikte saykodelik öğeleri Anadolu’nun mistizmiyle birleştirerek vermeye başladılar. Ancak TFF Tahkim Kurulu’nun 2002 yılında aldığı karar ile Beşiktaş’ın 1956-1957 ve 1957-1958 sezonlarında elde ettiği Türkiye Ligi şampiyonluklarını TFF Yıldız Kriterine dahil etmesi sebebiyle, Beşiktaş’ın toplam şampiyonluk sayısı, toplam lig sezonu sayısından 2 fazladır.

Her yıl altyapılardan iki veya üç şampiyonluk yaşıyoruz. Amatör Küme B Grubu’nda hedefini şampiyonluk olarak belirleyen Adana Vefaspor, Aladağ Demirspor’u yenerek sezona galibiyetle başladı. 1957’de amatör olarak müzikle ilgilenmeye başlayan Manço, 1958 yılında ilk grubu Kafadarlar grubunu kurdu. Ancak Bursa Amatör Spor Kulüpler Federasyonu (ASKF), burada bir ikileme düştü ve merkezi Ankara’da bulunan Türkiye Futbol Federasyonu’na (TFF) ikinci sıradaki Gemlik Vefaspor’un yanısıra üçüncü sıradaki Görükle İpekspor’un da ismini bildirerek hangi takımın BAL Ligi’ne çıkacağı kararını TFF’nin vermesini istedi. Dağlar Dağlar’ın başarısı ile Türk müziği piyasasında büyük ses getiren Barış Manço, 1970’te Türkiye’de ender görülen bir işe imza atıp zaten ünlü olan Moğollar ile güçlerini birleştirme kararı aldı. Bu dönemde Barış Manço, kariyerinin tek sinema filmi Baba Bizi Eversene’de oynadı. Baba tarafı İstanbul’un fethinden sonra Konya’dan Selânik’e göç etmiş ve savaş yıllarındaki zorluklar nedeniyle I. Dünya Savaşı sırasında İstanbul’a göç etmişti. Üç yaşındayken anne babasının ayrılığından sonra Barış Manço, babası ile yaşamaya başladı. 4 Mayıs 1959’da babasının ölümü üzerine Galatasaray Lisesi’nden ayrılarak, eğitimine Şişli Terakki Lisesi’nde devam etti. 1959’da Galatasaray Lisesi konferans salonunda ilk konserini verdi. • Futbolda avrupa´nın 2 numaralı kupası olan uefa kupasını ve uefa süper kupayı kazanan ilk ve tek takım galatasaray.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler: