Vefa Kac Yılında?

Üstelik Gemlik Vefaspor ligin en fazla gol atan takımıdır. Adana Vefaspor U-18 haberleri sayfamızda 1 adet Adana Vefaspor U-18 haberi bulunmaktadır. 2 Ocak 1943 günü tekrar edilen mücadele, iki takımın karşılıklı attığı birer golle sona erdi. 26 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. O günlerde TİCİ’nin V. Kongresi 2 Ocak 1931 tarihinde Ankara’da Halk Fırkası toplantı salonunda gerçekleştirildi. II. Genel Kongresi’ni 18 Eylül 1925 tarihinde yapan TİCİ, üçüncü kongresini 28 Eylül-1 Ekim 1926’da, dördüncü kongresini 3-9 Eylül 1927’de Ankara’da Cumhuriyet Halk Fırkası binasında düzenledi. 1920’lerin sonlarına gelindiğinde Cumhuriyet Halk Fırkası yönetimi, Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı ile arasında ilgi ve bağları daha sıkı tutmak ve İttifak ile Fırka arasında bir düzen sağlamak adına çeşitli girişimlerde bulundu. 1923 yılında Türk İdman Cemiyetleri İttifakı’na bağlı 14 kulüpte 827 sporcu; 1927 yılında 6.380, 1933 yılında 230 kulüpte 10.450, 1935 yılında 15.582 lisanslı sporcu ittifak bünyesinde kayıtlıydı. Kongresini gerçekleştiren TİCİ’nin, 13 Nisan 1936 yılında toplanan VIII. 15 Nisan 1921 günü Kadıköy’de İttihat ve Spor Kulüp binasında bir araya gelen on altı futbol kulübü arasında Altınordu, Anadolu İdman Yurdu, Süleymaniye, Fenerbahçe, Hilal, Vefa, Nişantaşı, Kumkapı, Darüşşafaka, Beylerbeyi, Türk Gücü, Makriköy (Bakırköy), Galatasaray, Haliç, Fener ve Üsküdar yer almıştı.

İlk olarak 26 Haziran 1920 tarihinde bir araya gelen kulüp yöneticileri, sonrasında yaptıkları bir dizi toplantının ardından “İdman İttifakı Heyet-i Muvakkatesi” adıyla bir geçici kurul oluşturmuş, İsviçre Federasyonu ve Spor Birliği Yönetmeliğini çevirerek çalışmalarını sürdürmüşlerdi. Futbol, eskrim, denizcilik, güreş ve atletizm federasyonları faaliyetlerine devam ederken; binicilik, kızakçılık, dalgıçlık, uçuculuk ve atıcılık gibi spor dallarının, Ordu Sporları Federasyonu ismi altında bir araya getirilmesine yönelik karar alındı. Yeşil-Beyaz renkler altında kurulmuştur. Cumhuriyet’in ilanı ile birlikte, Türk İdman Cemiyetleri İttifakı, Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün himayesinde, Başbakan İsmet İnönü’nün fahri başkanlığı altında bulunan, ülkenin çok sporlu ilk resmi spor örgütüydü. Türk İdman Cemiyetleri İttifakı (TİCİ), İstanbul’da faaliyette bulunan spor kulüpleri tarafından futbol ile ilgili çalışmaların yürütülmesi amacıyla kuruldu. Kongresinde “Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı” ismi, “Türk Spor Kurumu” olarak değiştirildi. Milli Mücadele sonrası “Türkiye Milli Olimpiyat Cemiyeti (TMOC)” ismi altında faaliyetine devam eden Cemiyet ile TİCİ, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Yönetmeliğine uygun bir yönetmelik hazırladı. Meşrutiyet’in ilanının hemen sonrası Vefa semtinde Zeki Baban tarafından “Vefa Mürbi-i Beden”, Vefa İdadisi’nde de Saim Turgut Aktansel Bey tarafından kurulur “Vefa”, Fatih’te de Mebuszade Hamid, Tevfik Kut ve Kemal Şirvan Beyler tarafından kurulan “Mukavvi-i Beden” adlı üç kulüp ortaya çıkmıştır.

Her yıl yapılan bu kongrelerde, ülke içinde devam eden spor faaliyetleri ve altyapı hizmetlerine yönelik görüş ve öneriler ortaya konuldu ve kararlar alındı. Bu maddeler arasında amatör ve profesyonel sporları kontrol etmek, her yıl yerel ve ulusal müsabakalar tertip etmek, rekorları tescil etmek, sporu teşvik edecek, gelişmesini sağlayacak yasal düzenlemelere yönelik teşebbüslerde bulunmak, Uluslararası Olimpiyat Komitesi ile ilişkileri yürütmek, spor teşkilatının gelişmesini sağlamak, bilimsel etkinlikler ile yayınlar yapmak yer almıştı. Siyaset dışında kalmayı temel prensip olarak kabul eden TİCİ’nin nizamnamesinin vazifeler başlığı altında toplamda on yedi madde yer almıştır. Uyuşturucu madde madde tespit ederek sanık düğünü vurguladı. 1- Gençlere geniş ve cazip bir faaliyet sahası temin ederek onların içkiden, kumardan ve muhtelif suiistimallerden uzaklaştırılması ve bu sayede sağlık ve genel ahlakın iyileştirilmesi. 4- Ülke içindeki idman müsabakaları ve seyahatleriyle, gençlere memleketlerini tanıtmak, sevmek, halkın gerçek ihtiyaçlarını anlamak imkânlarını temin etmek. 6- Türklük için harici propaganda araçlarını temin etmek. Ancak vize problemleri, yasal sorunlar ile uğraştıkları için Barış Manço ve Les Mistigris’in yolları ayrıldı.

Altın, gümüş ve diğer kıymetli madenlerin işlenmesi için eritme ve işletme ocakları ile haddehaneler açmak, işletmek. Bu sayıyı yakalamak için ligin son üç sırasındaki takım düşerken 2. Lig’den dört takım yükseldi. 3 Ocak’ta oynanması planlanan ligin ikinci yarısındaki karşılaşmaya da ilk karşılaşmadaki gerekçeyle çıkmayan Galatasaray bu maçta da hükmen mağlup sayıldı. 2011-12 sezonu gereği ligin 34.haftası tamamlandıktan sonra Süper Lig’i ilk 4 sırada bitiren takımın puanları ikiye bölünmüştür ve bu puanlar ile altışar maçlık bir periyot geçirilmiştir. Takımın gol kralı Tarık Hodziç ise Sarıyer’a transfer olmuştur. 16 Aralık günkü lig karşılaşması ise sarı-kırmızılı takımın 1-0 galibiyetiyle sona erdi. Sezonun sona ermesinin ardından Temmuz 2011’de, bu sezon ile ilgili ligdeki bazı maçlarda şike yapıldığı gerekçesiyle dava açılmıştı. Diğer kulüplere yapıldığı gibi.” diye konuştu. Kendisini önce Allah’a, sonra da sizlere havale ediyorum, gerekeni yapacağınıza kuşku duymuyorum” diye konuştu. Soylu, Türkiye’nin İstiklal Savaşı’nda olduğu gibi, bugün geldiği seviyeyle diğer mazlum milletlere de yol gösterdiğini, cesaret verdiğini ve vizyon sağladığını ifade ederek, “Bu büyük siyaseti kişiliği, inancı, milletin ruhunu, tarihini anlama kabiliyeti, iradesi ve liderliğiyle pekiştiren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve hem Gazi Meclis’in hem de tarihin huzurunda teşekkür ediyorum. Cumhur İttifakıyla beraber Türkiye’nin bekası için, her türlü sorumluluğu alan, hiçbir siyaset pazarlığının içinde olmayan Milliyetçi Hareket Partisi’nin Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’ye de hassaten şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler: