Vefa Semti – Bilim ve Sanat Vakfı

YouTube. 2006. 26 Aralık 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. 12 Aralık 2010 tarihinde ise Galatasaray Süper Lig tarihinde Ali Sami Yen Stadyumu’na son kez çıkmış fakat Hurşut ve Orhan Şam’ın gollerine karşılık veremeyerek 2-0 mağlup olmuştur. 1964-65 sezonunda 2. Lig şampiyonu olsalar da; 1973-74 sezonunda takım tekrar küme düşer. 7 Aralık’ta oynanan 1969-70 sezonundaki iki takım arasındaki ilk lig maçında sarı-kırmızılı takım rakibini tek golle yendi. Kulübümüz bünyesinde sayıları giderek artan takım grubu, çalışma grubu ve de spor okulu grubu öğrencilerimiz eğitimlerine devam etmektedir. Şubat 2008’den başlayarak 15 ay boyunca onları takip etti, maceralarını fotoğrafladı ve ortaya futbola bambaşka bir bakış içeren bir çalışma koydu. Vefa Spor Kulübü hakkında telefon numarası, iletişim bilgileri, en yakınındaki işletmeleri, çalışma saatlerini yukarıdan bulabilirsiniz. Bu yeni bakış, yukarıdan bir noktadan başlıyor. Birinci sınıf futbol, neredeyse her zaman aynı noktadan fotoğraflanır. Bize zaman ve mekân dışı bir maç sunarlar. Bu anlar, futbolun kanıksanmış görüntüsüdür; çünkü spor sayfalarında genellikle her maç için yalnızca bir büyük fotoğrafa yer verilir.

Yalnızca bağlam değişmiş. Vefa’nın oyuncuları, kendilerinden başkasının pek de aldırmadığı yenilgilerden sonra otobüste veya soyunma odalarında yıkılmış olarak oturuyorlar. Mesut Gülbaran: Tabi ki şu anki hedefimiz Bölgesel Amatör Lige çıkmak fakat önce bu grupta ilk ikiye gireceksiniz, dana sonra Play-Off maçlarında da en az grupta ilk beşe kalacaksınız ki Bölgesel Amatör Lige çıkmış olun. Sezonun ikinci yarısında yedek kulübesinde yer alabilecek yabancı oyuncu sayısı ikiye yükseltilerek toplam sayı sekiz olarak belirlendi. Proje kapsamında kulüp yönetim binaları, soyunma odaları, sosyal tesisler ve kafeterya gibi birimlerin bulunacağı, toplam inşaat alanı 2 bin 700 metrekare alanlı iki kulüp binası ile 35 bin 638 metrekarelik inşaat alanına sahip, 616 araç kapasiteli otopark da yer alacak. 1953 tarihli İstanbul Haber Gazetesi’nde, yazar Z. Işık Üstün, “Sporu spor için, kulüp aşkı için yapan Vefalı ağabeyleri” anarken; “Uzak bir semtteki maça parası olmadığı için, kulüpten beklemeyerek yayan giden, aç biilaç oyun oynayan, malzeme sandığını omzuna vuran o asil ruhlu insanları hürmetle anmak, vazifemizdir” der. Bilgi güncellemek için yorum kısmından veya mail yoluyla bildirimde bulunabilirsiniz. Bunlar 1992 yılında kurulan Koç Üniversitesi ile 1994 yılında kurulan Sabancı Üniversitesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’dir. Kars 36 Spor Ağrı Vefa Spor karşılaşması 07.11. 2021 Pazar günü saat 13.00’de Kafkas Üniversitesi Prof. Kars 36 Spor, Ağrı Vefa Spor karşılaşması öncesinde hazırlıklarını tamamlayarak maç saatine beklemeye başladı.

Saldırı nedeni ile maç sonrası yaklaşık 3 saat boyunca sahadan çıkamayan Ağrı Vefa Spor ’da burnu kırılan bir futbolcunun hastaneye kaldırılmasına izin verilmeyince, Erzurum Valiliği ve Emniyet Müdürlüğüne ulaşıldıktan sonra polis kontrolünde futbolcunun tedavi için hastaneye ulaştırılabildiği öğrenildi. Aynı yıllar, Vefa futbol takımı için de bir düşüşün başlangıcı olur. Çarpık kentleşme, yavaş yavaş önce Vefa semtini, ardından Vefa futbol takımını yutmaktadır. Herkes, kendi yaşamını ciddiye alır; Burcu Göknar da, Vefa futbol takımını ciddiye alıyor. Doğanın ortasında oynanan veya kalelerin arkasında evler olan maçlara gitti, tıpkı Burcu Göknar’ın fotoğraflarında olduğu gibi. Kalelerin arkasına bütün fotoğrafçılar uzun sıralar halinde dizilir. Ortaya koydukları fotoğraflar, Yunan heykellerinin bir karmasıdır: hareket halinde kaslı yarı tanrılar. 2021-2022 sezonunda 18 takımlı üç grup halinde oynanacaktır. Takım, yıllarca Millî Küme ve Millî Lig’de oynadıktan sonra, 1962-63 sezonunda bir alt lige düşer. Kurucu yönetici Mustafa Elkatipzade’nin çabalarıyla 1914 yılında oluşturulan takım, 1915 yılında altı İstanbul takımı tarafından kurulan Hokey Birliğinin aynı yıl düzenlediği İstanbul Şampiyonası’nda birinci oldu.

İki takım 5 kere Türkiye Kupası finalinde karşı karşıya gelirken Galatasaray, bu finallerin tamamından kupayla ayrılan taraf oldu. Onlardan “büyük” takım taraftarlarından farklı olarak, tüm “günahlarının” bedelini ödemeleri, sevinç ve acılarını vakur bir edayla içlerine sindirmeleri beklenir. Gurbete gelenlerin destekledikleri bir memleket takımı, bir de şehrin “büyük” takımı varken, Vefa, gitgide yeni göçmenlere kentli oldukları hissini verebilmekte “kifayetsiz” kalır. Her tür zeminin sürekli ayaklarımızın altından kaydığı, dünün ve bugünün “değerli” addettiklerinin farklılaştığı bir devirde, aşina başarılardan uzak bir takımı sevmek -bilerek ya da bilmeden- bu kara düzene teslim olmamak için yapılan kişisel bir eylem türüdür. Takımı Bölgesel Amatör lige çıkardıktan sonra kulübün hiçbir geliri olmayan, oturacak bir lokali olmayan bir kulüpte mükemmel bir ortam yarattık. Daha sonra topçu batarya takım komutanı asteğmen olarak bir yıl Edremit’te askerliğini yaptı. 1911-12 sezonunda Galatasaray’ın ligden çekilmesi sebebiyle iki takım arasında resmî nitelikte bir maç olmadı. Eski Galatasaray oyuncularından Yasin Özdenak’ın jübilesi için oynanan maç da Fenerbahçe’nin 2-1 galibiyetiyle sonuçlandı. Şu tek kupa (zaten tam olarak ne için verilmiş ki?) ve şu madalyalar, yalnızca onları ellerinde tutanlar için bir anlam taşıyor. Altın fiyatları için 1.650 TL tahmini!


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler: