Vefa Spor, Futsal Liginde Ağrı’yı Temsil Edecek

17-18 /12/2022 tarihlerinde oynanan Bölgesel Amatör Lig müsabakalarında hakem tarafından oyundan ihraç edilen aşağıda bilgileri yazılı futbolcular ve görevliler, Bir (1) müsabakadan men cezalarını, ihraç edildiği müsabakayı takip eden ilk resmi müsabakada oynamamak suretiyle infaz edeceklerdir. Yeni kaydolan öğrenciler adına (En Küçük Vefalı) duygularını ifade eden bir konuşma yapar ve sonrasında tüm öğrenciler tarafından Vefalılık Andı içilmektedir. Mezunların isteği ve okul yönetimi ile öğretmenler kurulunun uygun görmesi üzerine 2001 yılında, okulun statüsü değiştirilmeden, adındaki “Anadolu” kelimesinin çıkartılarak tarihi adına dönülmesi Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığına teklif edilmiştir. İtiraz bedeli ile Kurulun vermiş olduğu para cezalarının Türkiye Garanti Bankası A.Ş. Fenerbahçe’nin lisanslı ürünleri Fenerbahçe Sportif A.Ş. Yine görüşmede varılan fikir birliği ile de; kuracakları kulübün adını oturdukları semtten esinlenerek Fenerbahçe yapılması, armalarının Fenerbahçe Burnu’ndaki ışık saçan Fener’den (Fenerbahçe Feneri), formalarındaki renkleri ise Fener Bahçe’sindeki papatyaların “kıskançlık” ve “temizlik” sembolü olan renklerinden, yani sarı ile beyazdan oluşması kararlaştırılmıştır.Kulübün kadrosu ağırlıklı olarak Saint-Joseph Lisesi ve Kadıköy semtindeki gençlerden oluşturulmuştur.

2014-2015 sezonu öncesi Süper Kupa finalinde ise Fenerbahçe normal süresi 0-0 biten maçta Galatasaray’ı penaltılarla 3-2 yenip kupayı kazanmıştır. Ümit Karan, Galatasaray formasıyla çıktığı 228 maçta 92 gol kaydetti. 1933-1935 yılları arasında devlet yetkilileri ile yapılan görüşmeler sonucunda, kentin dışarısında yer alan o dönemdeki adıyla Mecidiye Köyü’nde, Likör Fabrikası’nın yanında bulunan TEKEL’e ait arazi Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü tarafından satın alınarak, 30 yıl süreyle, yıllığı 1 TL’den Galatasaray Spor Kulübü’ne kiralandı ve şimdiki arazi Galatasaray’a yapılması planlanan stat için tahsis edildi. Alibeyköy Barajı havzasında DSİ tarafından 1974 yılında tahsis edilen Vefa Ormanı’na her yıl Nisan ayının ilk Pazar günü Vefalılarca fidan dikilir. Bunun üzerine mezunların 1989 yılında kurduğu Vefa Vakfı’nın kurucu başkanı merhum Ulaştırma Bakanı Cengiz Tuncer’in çabalarıyla okulun statüsü Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığınca Anadolu Lisesi’ne dönüştürülerek adı “Vefa Anadolu Lisesi” olmuştur. Derslerin türü ve haftalık kaç saat işleneceği, Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı’nın “hazırlık sınıfı bulunan Anadolu liseleri” için ilan ettiği plana göre belirlenmektedir.

Lig’de ise 34 haftalık maratonda 69 puan alarak ligi 3.sırada bitirdi ve UEFA Kupası’na gitmeye hak kazandı. Sezonun sona ermesinin ardından teknik direktör Roberto Mancini’yle masaya oturan yönetim, Galatasaray’ın ligi Fenerbahçe’nin 9 puan gerisinde ikinci sırada bitirmesi, Şampiyonlar Ligi’nde Chelsea karşısında ortaya konan kötü futbol, devre arasında yapılan transferlerin takıma hiçbir katı verememesi nedeniyle Mancini’nin sözleşmesini karşılıklı olarak fesh etmiştir. 1970’li yıllardaki olaylar nedeniyle Pansiyon 12 Eylül 1980′de kapatılmış, ancak 1984’te yeniden düzenlenerek Kız Öğrenci Pansiyonu olarak açılmıştır. 1970’li ve 1980’li yıllarda Vefa semti sakinlerinin birer birer semtten ayrılmaları ve bunların yerine işyerleri ve işçi pansiyonlarının açılması semtte öğrenci potansiyelini tamamen yok etmiş, okul İstanbul’un çeşitli semtlerinden öğrencilerin geldiği karma bir okul durumuna düşmüştür. 2003 yılından bu yana düzenlenmekte olan Vefa Lisesi Bahar Festivali, Haziran ayının ilk on günü içinde üç gün süreli olarak, öğrencilerin yaşadığı sınav stresini üzerlerinden atmak, sevdikleri sanatçı ve gruplarla bir araya gelmelerini sağlamak, katıldıkları kültürel etkinliklerin sayısını ve çeşitliliğini artırmak ve en önemlisi, tüm öğrencilerin koşulsuz eğlenmelerini sağlamak amacıyla düzenlenmektedir. Okul binalarının yetersiz kalması üzerine, dönemin okul müdürü Adil Teoman’ın girişimiyle ön bahçede 1908 yılında ilave edilen ve kütüphane, laboratuvar ve spor salonu olarak kullanılan iki bina yıktırılarak 17 Haziran 1968 tarihinde bugün “Ana Bina” olarak isimlendirilen ve bünyesinde Konferans Salonu ve Spor Salonu bulunan binanın temelleri atılmıştır.

Okulun bahçesinde bulunan ve bugün Vefa Lisesi Kız Öğrenci Pansiyonu olarak kullanılan bina, devrin ünlü mimarlarından Mimar Kemalettin tarafından yapılmış ve 1938 yılında tamamlanmıştır. Yüksek Öğretmen Okulundan devrolan binanın üst katında 1959 yılında Erkek Öğrenci Pansiyonu da açılmıştır. Bu bina, 1971 yılı başında tamamlanarak 22 Şubat 1971 tarihinde öğretime açılmıştır. 1958 yılında Vefa Lisesi’nin bünyesinde İstanbul’un ilk Akşam lisesi açılmıştır. Bu projenin bu kadar kısa bir sürede hayata geçirilmesinde Vefa Lisesi Eğitim Vakfı’nın, Vefalılar Derneği’nin öncülüğünün ve organizasyonunun büyük rolü olmuştur. Düzensiz olarak kurulan modern eğitim kurumları, 1869 yılında Maarif Nazırı Mehmed Esad Safvet Paşa döneminde hazırlanan Maarif-i Umumiye Nizamnamesi ile bir sisteme bağlanmıştır. 1946 yılında kurulan Basketbol Liginin de ilk şampiyonu da olan sarı siyahlılar da hedef 100. yılında yeniden şampiyonluğa oynayan bir takım yaratmak. Yeşil-Beyaz renkler altında kurulan kulüp kısa zamanda büyük varlık göstermiş ve İstanbul’un belli başlı kulüplerinden biri halini almıştır. İstanbul’un fethinden son­ra Fatih Sultan Mehmed de Bizans’ın bu sa­raylar bölgesine yerleşmişti. Türkiye Kupası şampiyonu veya ikincisi olarak UEFA Kupa Galipleri Kupası’na katılmayan hak kazanan takım aynı zamanda UEFA Kupası’na katılmaya da hak kazanmışsa, önceliği UEFA Kupa Galipleri Kupası almaktaydı. Başta okulun önemli mezunlarından Uğur Dündar ve Devlet Bakanı Recep Önal’ın girişimleri ile İMKB’nın büyük maddi katkısı sağlanmış, eksik kalan kısmı da Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı tarafından tamamlanarak 2000 yılında Pansiyon binası, 2001 yılında da Mütercim Rüştü Paşa Konağı hizmete girmiştir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler: