Vefa Stadı Aralık’a Kadar Kapalı!

Spor kulüpleri ve spor anonim şirketleri, ancak önceki yıl brüt gelirlerinin en fazla yüzde onuna kadar ve her halükârda vadesi mevcut yönetim kurulunun olağan görev süresinin bitiminden önce gelecek şekilde borç verebilir. Spor kulüpleri ve spor anonim şirketleri, bir bütçe yılında önceki yıl brüt gelirlerinin en fazla yüzde onuna kadar borçlanabilir. Spor faaliyetlerinde kullanılmak üzere; spor kulüpleri veya spor anonim şirketleri tarafından spor tesislerinin satın alınması veya yapılması ya da spor tesisi yapmak için taşınmaz satın alınması, irtifak hakkı tesisi, kiralanması veya bu tesislerin bakım ve onarımına ilişkin borçlanmalar, 7405 sayılı Kanunun 20’nci maddesinin beşinci fıkrasında borçlanma için öngörülen sınırlamalardan muaftır. Borçlanma ve borç verme oranlarının hesabında 7405 sayılı Kanunun 20’nci maddesinin altıncı fıkrasında öngörülen finansal tablolar esas alınır. Önceki yıl gerçekleşen bütçelerindeki brüt gelirleri, gerçekleşen giderlerinden fazla olan spor kulüpleri ve spor anonim şirketleri, takip eden yılda burada öngörülen sınırlamaların üzerinde gerçekleşen brüt gelir fazlası kadar ilave borçlanma yapabilir. Aynı konuda farklı hükümler olması durumunda halka açık spor anonim şirketlerine sermaye piyasası mevzuatı hükümleri uygulanır. Spor kulüpleri ve spor anonim şirketlerinin; yönetim kurulu üyelerinden, bunların eşlerinden ve üçüncü dereceye kadar hısımlarından ve spor anonim şirketlerinin, üzerlerinde 6102 sayılı Kanunun 195’inci maddesi kapsamında doğrudan ya da dolaylı hâkimiyeti bulunan kişilerden aldıkları borçlar da bu maddede belirtilen borçlanma sınırlamalarına tabidir.

Borçlanma, spor kulüpleri ve spor anonim şirketlerinin yükümlülük altına girmesidir. Spor kulüpleri ve spor anonim şirketleri; yönetim kurulu üyelerine, bunların eşleri ve üçüncü dereceye kadar hısımlarına ve spor anonim şirketleri, üzerinde 6102 sayılı Kanunun 195’inci maddesi kapsamında doğrudan ya da dolaylı hâkimiyeti bulunan kişilere borç veremez veya bu kişiler lehine rehin, kefalet, ipotek veya diğer bir teminat sağlayamaz, sorumluluk yüklenemez ve bunların borçlarını devralamaz. Grubun bir diğer karşılaşmasında ise 11 puanlı Bilecik 1969 Spor Kulübü ise evinde 12 puanlı bulunan Hendek Dereköyspor ile karşı karşıya gelecek. Beşiktaşlı gençlerin kurduğu futbol takımlarını tek bir çatı altında toplamayı amaç edinen Şeref Bey’in girişimleriyle, Basiret Kulübü de Beşiktaş’a katıldı. Futbol dünyada en popüler spor. Orduspor 1967 A.Ş, 1966 yılında Ordu’da kurulmuş bir spor kulübüdür. Orduspor 1967 rakibi kim? Grup’ta şampiyonluk hedefleyen İnegöl Doğanspor, ilk hafta maçında güçlü rakibi Gemlik Vefaspor’a 1-0 mağlup oldu. 1955-56 sezonunda Karagümrük, kendi önderliğinde 2. Profesyonel Küme’nin kurulmasını sağladı ve Türk futboluna çok büyük bir hizmet sağlayarak, ligin profesyonelleşmesinde ve federasyon kurulmasında öncü takım oldu.

Ayrıca futbol takımı armasında ay-yıldız olanb 4 Türk takımından biridir. Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu Başkanı ve iş insanı Vefa Küçük, D-Smart’ta Bol’ca Futbol Özel programının konuğu oldu ve gündem yaratacak açıklamalar yaptı. Bu akşamki Vefa Spor maçını kim veriyor? İkinci yarıda atağa çıkmakta zorlanan Vefa Spor dakika 60’da 2 oyuncu değişiklik hakkını kullandı. Babadan oğula geçen bu meslek sayesinde Vefa Bozacısı bir aile işletmesi olarak hayatını sürdürmüş ve aynı tarif 1876’dan günümüze ulaşmış. Ayrıca bilinen en eski Türk içeceklerinden biridir ve Balkanlar’dan Orta Asya’ya kadar geniş bir tüketim coğrafyası vardır. Borçlanmaya ilişkin yapılacak hesaplamalarda, karşılaştırma yapılacak hesap dönemi ile bir önceki hesap dönemi sonu finansal tablolarda yer alan Türk Lirası yükümlülükler raporlama tarihi itibarıyla Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan yıllık yurt içi üretici fiyat endeksiyle (Yİ-ÜFE) değerlenerek, yabancı para cinsinden olan yükümlülükler ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz satış kuru ile endekslenerek karşılaştırma yapılır. Türkiye’de Yatırımların ve İstihdamın Durumu ve Mevcut Ortamın İyileştirilmesine İlişkin Öneriler (Maliye Hesap Uzmanları Vakfı Araştırma Yarışması İkincilik Ödülü); Türk Sosyal Güvenlik Sisteminde Yaşanan Sorunlar ve Alınması Gereken Önlemler (Maliye Hesap Uzmanları Vakfı Araştırma Yarışması İkincilik Ödülü, Sevinç Akbulak ile birlikte); Kayıp Yıllar: Türkiye’de 1980’li Yıllardan Bu Yana Kamu Borçlanma Politikaları ve Bankacılık Sektörüne Etkileri (Bankalar Yeminli Murakıpları Vakfı Eser Yarışması, Övgüye Değer Ödülü, Emre Kavaklı ve Ayça Tokmak ile birlikte); Türkiye’de Sermaye Piyasası Araçları ve Halka Açık Anonim Şirketler (Sevinç Akbulak ile birlikte) ve Türkiye’de Reel ve Mali Sektör: Genel Durum, Sorunlar ve Öneriler (Sevinç Akbulak ile birlikte) başlıklı kitapları yayımlanmıştır.

Anonim Şirketlerin Halka Açılması (Muğla Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Tartışma Tebliğleri Serisi II), Anonim Şirketlerde Kar Dağıtımı Esasları ve Yedek Akçeler (Bilgi Toplumunda Hukuk, Ünal TEKİNALP’e Armağan, Cilt I) ve Ülkemizde Koronavirüs Salgınının Ekonomik Etkilerine İlişkin Alınan Başlıca Önlemler (Prof. Söz konusu Yönetmelik, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile spor federasyonlarının faaliyetlerine katılmak amacıyla Bakanlığa tescilini yaptıran spor kulüpleri ve spor anonim şirketlerini kapsar. Payları borsada işlem gören spor anonim şirketleri de dâhil olmak üzere tüm halka açık spor anonim şirketleri sermaye piyasası mevzuatına tabidir. Ümit Karan için Vefa Spor Kulübü’nün Vefa semtindeki Kulüp Binasında imza töreni düzenlendi. İnsanların neredeyse tamamı bozayı içine leblebi atarak içer, fakat ilginçtir ki Vefa Bozacısı’nda leblebi satılmaz. Leblebiyi kavuran usta; “Kendileri satamaz mıydı leblebi? Vefa’da tam bir boza deneyimi için taze leblebiyi de unutmamalısınız. Sıcak değil ama taze leblebinin bozayı nasıl güzel tamamladığına inanamayacaksınız! Leblebiciye gittiğimde dükkanın önünde tezgahın başında taze nohutları alıp kavuran ustayla sohbet sırasında öğreniyorum ki, Vefa Leblebicisi de uzun yıllardır buradaymış. Hacı Sadık, yani Vefa Bozacısı’nın büyük büyük babası ve kurucusu, bugün içtiğimiz bozanın mucidi. Sonrasında tarih kokan semtte gezinerek Vefa Bozacısı’na gelebilirsiniz. Emre Bol’un sorularını içtenlikle yanıtlayan Vefa Küçük’ün açıklamalarında öne çıkan satırbaşları şöyle. Öğrenciler sınıf sınıf sahnedeki platformda yerlerini aldıktan sonra öğretmenler ve mezunlar tarafından yakalarına Vefa Lisesi rozeti takılmaktadır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler: