Vefaspor Kulübünün Projesi Tamam

2007-08 sezonu öncesinde ise Erik Gerets’in yerine Karl-Heinz Feldkamp getirildi. Esas camii bir yangında harap olmuş yerine bugünkü cami inşa edilmiştir. Şehzade Camii 1543-1548 yılları arasında Kanuni Sultan Süleyman’ın genç yaşta vefat eden oğlu Şehzade Mehmet anısına Mimar Sinan tarafından Külliye olarak inşa edilmiştir. Şehzade Mehmet’in türbesinde Kanuni’nin oğlu Şehzade Cihangir ve Şehzade Mehmed’in kızı Hümaşah Sultan’ın kabri bulunmaktadır. Tabelasında Hacı Sadık oğlu İsmail Vefa 1876 ibaresi bulunmaktadır. Vefa Caddesinde sağda Mimar Mehmet Ağa Camii yer alıyor. Sağda Katip Çelebi Sokağın hemen başında tkek katlı yan yana “Molla Hüsrev” ve “Hacı Kadın” Mahalle Muhtarlıkları bulunmaktadır. Köşede üç katlı kahve kırmızı renkli tuğla ile örülmüş veya kaplanmış tek bir apartman görüyoruz. 1924-25 sezonunda tek maçlı eliminasyon sistemiyle düzenlenen ligde fikstür gereği iki takım karşılaşmazken, sezonu Galatasaray şampiyon olarak tamamladı. Fikstür sayfasında Vefa takımının geçmiş ve güncel futbol sezonlarına ait maç programına bakabilirsiniz. Türk kulüpleri bu takımlarla 5 yılda 50’sini Fenerbahçe’nin oynadığı toplam 80 maç yapmıştır. 8 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi.

Vikipedi. 22 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Toprak Saha. 6 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 27 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 2 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 17 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. İzmir-Aydın arası ise 7 Haziran 1866’da açıldı. Orayı satın alarak yaz ayında turizme, eylül-ocak arası kamp tesisleri haline getirerek hem diğer kulüplere kiralama hem de kendi tesislerimizde kamp yapmayı hedefliyoruz. Bölgesel amatör takımlarımızdan Beyköy Belediyespor orta sahaya İstanbulspor’dan İnan’ı ve Eskişehir Demirspor’dan Yusuf’u alarak orta sahasını güçlendirdi.Beyköy Belediyespor Başkan Yardımcısı Mehmet Saygun takıma 4 oyuncu almak istediklerini belirterek aldıkları 2 orta saha oyuncusuna ek olarak bir savunma ve bir de forvet oyuncusu alacaklarını dile getirdi. Şehzade Mehmet Camii olarak ta bilinen Şehzade Mehmet Caminin haziresinde birçok türbe, mezarlar bulunmaktadır. Mimarının Sultanahmet Camii’nin mimarı, dönemin mimarbasısı Sedefkâr Mehmet Ağa olduğu tahmin edilmektedir. Siyah beyazlı takım, 1902 yılında Beşiktaş Serencebey Mahallesi’nde, dönemin Medine Muhafızı olan Osman Paşa’nın konağının bahçesinde, 22 kişiden oluşan bir grup genç, haftanın bazı günlerinde toplanıp jimnastik hareketleri yapıyordu. Bir süre sonra eski Beşiktaşlıların kurduğu bu kulüp, Beşiktaş ile karşılaşmış ve 3-2 galip gelmiştir.

Şehzade Caminin iç avlusu, avlusundaki şadırvanı görüp fotoğrafladıktan sonra bahçesine çıkıyoruz. Türbelerin iç kısmının duvarları birbirinden güzel çinilerle kaplanmış. Medrese yol seviyesinin altında kaldığından duvarları alçak kalmış, bu sebeple -maalesef- yine etrafı jiletli tellerle çevrilmiş. Yine iç ile duvarları hüsn-ü hat yazılı çiniler ile türbenin dört bir tarafını çevrelemiş. Türbenin girişin sağında ve solunda üst kısmında ayeti kerimeler, hemen altında, göz kamaştıran çini motifleri ve hüsnü hat yazılı çini dikkati çekiyor. Avlunun ortasındaki şadırvan, işçiliği ile dikkati çeker. Caminin bahçesi çok geniş, Bahçede yüzyıllara tanıklık etmiş çınar ağaçları dikkati çekiyor. Profesyonel futbolun bel kemiğinin amatör kulüpler olduğunu dile getiren Karan, “Hiç yoksa bugün 2 binden fazla amatör futbol kulübü var. Hepsinin çalışanı, emek vereni, futbolcusu, yönetimi var. Pandemi sürecinde en çok derdi bu kulüpler çekti, çekiyor. Futbola vefamı böyle göstermek istedim” dedi. Caminin dış duvarlarında yol seviyesinin aşağısında kalmış çeşme dikkatimizi çekiyor. Bunlardan Uche Okechukwu 13 sezon Fenerbahçe ve İstanbulspor’da forma giymiş ve Türkiye’de en uzun zaman kalmış yabancı oyuncu unvanını elde etmiştir. Medrese yol seviyesinden aşağıda kalmış. Solumuzda medrese duvarının devamı saclarla kapatılmış.

1949-50 ve 1950-51 sezonlarını da şampiyon olarak tamamlayan Beşiktaş, böylece profesyonelliğin kabulünden önce oynanan ligin son şampiyonu olmuştur. Bu camiye daha önce birçok kez geldiğim halde hazire kısmına hiç girmemiştim. Camiye uğramadan sol tarafa doğru medresenin etrafını hızlıca dolaşıyoruz. Ayrıntılı bilgi için İslam Ansiklopedisi Ekmekçizade Ahmed Paşa Medresesi maddesi, E.T:16.11.2021) Medresenin bitiminde cadde ikiye çatallaşıyor. Tarihi yaya tüneli gibi kemerin altından geçerek tekrar Ekmekçizade Ahmed Paşa Medresinin olduğu caddeye çıkıyoruz. “Medrese, yanındaki türbe ve sebil ile birlikte 1606-1618 yıllarında Ekmekçizade Ahmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Cemal Yener Tosyalı Caddesi üzerinde sol tarafımızda Ekmekçizade Ahmet Paşa Medresesini görüyoruz. Tekrar sol yapmadan tam karşımızda Molla Hüsrev Camiine bitişik tabelasında İlim Yayma Vakfı Hüsrev Kethüda (Darülkurra) Kütüphanesi yazılı tarihi binayı görüyoruz. Apartmanı her yönüyle görüyoruz. Yapı Osmanlı döneminde ilk olarak Kalender Tarikatına mensup dervişler tarafından kullanıldığından adı Kalenderhane olmuştur… Osmanlı Devletinin üçüncü Şeyhülislamıdır. Mola Hüsrev 1480 (H 885) yılında İstanbul’da vefat etti. • -süleyman turan 2020 de vefat etmiştir. Benzer şekilde Expo 2020 için de aday olmuş ancak seçilmemiştir. Şehzade Camiine gidebilmek için… Şehzade Camiinde öğlen namazını kıldıktan sonra iç kısımların fotoğrafını çekiyorum. Yukarı çıkamasınlar diye. Hırsızlar kafaya koyduktan sonra merdiven dayayarak çıkarlar diye sesli olarak düşünüyoruz. Cami dış avlusunda yeşillikler arasında biraz dinledikten sonra -1 saatten fazla- Şehzade Camii Sokağına çıkıyoruz.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler: